Wrzody u koni - objawy
W zależności od lokalizacji występowania wrzodów, możemy mówić o chorobie wrzodowej u koni - ESGUS występującej w bezgruczołowej części żołądka (ang. Equine Squamous Gastric Ulcer Syndrome) i EGGUS występującej w gruczołowej części żołądka (ang. Equine Glandular Gastric Ulcer Syndrome). To rozróżnienie jest ważne ze względu na różne podejścia w trakcie późniejszego leczenia.
Niestety choroba ta nie wykazuje jednoznacznych, konkretnych objawów które wskazywałyby na powstanie choroby wrzodowej. Ważne aby zwracać baczną uwagę na codzienne zachowanie konia. Objawy mogące wskazywać na powstanie wrzodów żołądka u koni mogą obejmować: utratę apetytu, utratę wagi, pogorszenie kondycji fizycznej czy zmatowienie sierści. Dodatkowo opiekunów powinno zaniepokoić częste zgrzytanie zębami, powstanie łykawości czy też powtarzające się kolki.
Jak leczyć chorobę wrzodową u konia?
W każdym przypadku kiedy podejrzewamy, że nasz koń może cierpieć na wrzody żołądka powinniśmy skonsultować to z lekarzem weterynarii. Choć najczęstsza terapia polega na włączeniu leków takich jak Ranitydyna czy Omeprazol to pod żadnym pozorem nie powinno się ich podawać na własną rękę.
Prawidłowe leczenie często uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby i umieszczenia wrzodów, aby to stwierdzić lekarz przeprowadza badanie gastroskopowe.
Jak zapobiegać występowaniu wrzodów żołądka u konia?
Wiele badań wskazuje na korelację występowania choroby wrzodowej ze stresem oraz błędnym żywieniem. Stres prowadzi do zmniejszenia krążenia krwi w błonach śluzowych oraz zwiększenia produkcji kwasu i zwiększenie jego wyrzutu na ściany żołądka.
Podłoże stresu może być różnorakie. Na jego powstawanie może mieć wpływ częsty transport, udział w zawodach czy, zmiana stajni. Ogromne znaczenie w zapobieganiu występowania choroby wrzodowej ma prawidłowa dieta. Żołądek konia jest niewielkich rozmiarów (od 6 do 15l). Wielkością można go porównać do piłki do rugby. Należy unikać podawania zbyt dużych dawek pokarmowych.
Karmienie konia z wrzodami
Idealnym rozwiązaniem jest karmić konia często i małymi dawkami. Oczywiście stajenna rzeczywistość wymusza na właścicielach dostosowanie się do reguł obowiązujących w danej stajni ale należy starać się by koń był karmiony minimum 3 razy dziennie a waga jednorazowo podawanej paszy treściwej, nawet dla dużych koni, nie powinna przekraczać 2kg.
Ważne jest aby ograniczyć ilość skrobi w podawanej paszy. Owies, choć tak popularny, nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż zawartość skrobi w nim zawartej przekracza 50%! Dobrym rozwiązaniem będzie podawanie pasz przeznaczonych do podawania dla koni zagrożonych powstaniem choroby wrzodowej tj. Spillers Ulca Power Cubes czy Spillers High Fibre Cubes. Dobór właściwej paszy poza niskim poziomem skrobi powinien być również dopasowany do obciążenia pracą i kondycji konia. Koniecznie należy pamiętać o podawaniu koniowi wystarczających ilości paszy objętościowej. Konie wrzodowe powinny mieć stały dostęp do siana.
Warto jest zawiesić w boksie siatkę o małych oczkach tak by koń mógł do woli, w małych dawkach pobierać włókno. Organizm konia produkuje kwas żołądkowy 24h na dobę i nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji kiedy wyrzut kwasu następuje na pusty żołądek. Podobnie w ramach możliwości powinno się przed jazdą lub startem w zawodach podać koniowi do 200g sieczki. W żaden sposób nie obciąży to układu pokarmowego, wręcz przeciwnie, stworzy to „matę” buforującą wyrzut kwasu żołądkowego na ściany żołądka dodatkowo go zabezpieczając. Często pojawia się pytanie, jakie sieczki należy używać.
Wrzody żołądka u koni - profilaktyka i suplementy
W zasadzie dowolna sieczka spełni zadanie, ale należy zwracać uwagę czy nie występują w nich twarde elementy łodyg mogące doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia błony żołądka. Z punktu profilaktyki choroby wrzodowej najlepszym rozwiązaniem z uwagi na zwiększoną zawartość wapnia byłoby zastosowanie sieczki z lucerny np. Spillers Alfalfa Pro lub Spillers Ulca Fibre.
Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest włączenie do diety odpowiednich suplementów. Tu wybór jest szeroki ale wśród najczęściej rekomendowanych przez lekarzy weterynarii znajdują się: TRM GNF, NAF Gastri Aid i NAF Gastri Vet.