Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dieta a Zdrowie Układu Oddechowego Koni

2020-01-17
Dieta a Zdrowie Układu Oddechowego KoniDieta a Zdrowie Układu oddechowego koni
 
Konie wdychają ponad 70 tys. litrów powietrza dziennie. Ta liczba jednak znacząco wzrasta podczas wysiłku fizycznego. Układu oddechowy u koni jest bardzo delikatny i nawet najmniejsze wyzwania mogą zagrozić zdrowiu, samopoczuciu a przede wszystkim wydolności zwierzęcia. Wraz ze trwającą zimą, kiedy jak nie teraz porozmawiać o zdrowiu układu oddechowego?

Czy wiesz, że…?
- W stanie spoczynku konie biorą mniej więcej 8-12 oddechów na minutę.
- Konie oddychają wyłącznie przez nozdrza (w odróżnieniu od ludzi, którzy oddychają przez usta i nos)
- Podczas galopu, konie biorą jeden oddech z każdym krokiem.
- Podczas skoku konie wstrzymują oddech (wydychują powietrze podczas lądowania).
- Układ oddechowy koni nie reaguje na trening, ilość powietrza które wpływa i wypływa z płuc z ustaloną prędkością nie jest zależna od kondycji konia.
-Problemy z układem oddechowym zostały zidentyfikowane jako jedne z najczęstszych przyczyn niskiej wydolności u koni będących w stałym treningu sportowym.
 

Siano vs. Sianokiszonka
Siano i sianokiszonka zazwyczaj zawierają śladowe ilości kurzu, bakterii i pleśni nazywanymi „cząsteczkami respirabilnymi”.
Te są na tyle małe że mogą być wdychane razem z powietrzem. Mimo to, że sianokiszonkę często uznaje się za ‘czystszą’ od siana, to w rzeczywistości jej jakość różni się znacznie i w wielu przypadkach może wcale nie być lepsza od siana. Przesuszona sianokiszonka i ta zawierające główki nasion może zawierać więcej cząsteczek respirabilnych. Niemniej jednak za wyjątkiem widocznej pleśni nie można ocenić jakości higienicznej paszy tylko na podstawie wyglądu i zapachu.
 
Moczenie Siana
Moczenie siana przez nie więcej niż 10 minut powoduję że znaczna większość cząsteczek respirabilnych pęcznieje co powoduje że są one połykane, a nie wdychane. Jednakże zbyt długie moczenie siana może spowodować wzrost ilości bakterii i grzybów poprzez sprzyjające im wilgotne warunki. Siano należy karmić natychmiastowo po namoczeniu ponieważ po wyschnięciu zarodniki ponownie unoszą się w powietrzu.
 

Parowanie Siana
Parowanie siana jest z pewnością lepszą opcją, jeżeli ma się na celu poprawę jakości higienicznej zarówno siana, jak i sianokiszonki. Oprócz eliminacji prawie wszystkich cząstek respirabilnych, parowanie w wysokiej temperaturze zabija bakterie, pleśń i zarodniki grzybów. Parowanie sianokiszonki może również wydłużyć datę ważności po otwarciu beli, co może być korzystne szczególnie dla właścicieli jednego konia.
 
Suplementy Na Drogi Oddechowe
Rynek nasycony jest różnego rodzaju produktami wspierającymi zdrowiej układu oddechowego koni. NAF Respirator Powder to skoncentrowana formuła stworzona specjalnie dla koni w celu zapewnienia im jak najlepszej ochrony układu oddechowego. Wspomaga prawidłowe działanie naczyń włosowatych oplatających pęcherzyki płucne oraz dostarcza całemu układowi bogatą dawkę składników odżywczych, co gwarantuje wzmocnienie i utrzymanie zdrowia płuc. Zaleca się podawanie NAF Respirator koniom w przypadku upośledzenia czynności układu oddechowego oraz cierpiącym na nadwrażliwość na zewnętrzne czynniki drażniące, takie jak kurz, zarodniki, pleśń i pyłki.
Preparat ten znakomicie sprawdza się w terapii wspomagającej przy leczeniu COPD (RAO).
Jeśli natomiast chcemy podać koniowi płynną wersję preparatu można rozważyć produkt TRM Equivent ND będący unikalnym połączeniem pięciu olejków eterycznych dodatkowo wzbogacony ekstraktem z korzenia lukrecji, który wpływa na prawidłowe utrzymanie błon śluzowych w drogach oddechowych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 33 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-28
.
2024-06-14
Super obsługa!
pixel