Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Elektrolity dla koni - jakie wybrać? Kiedy oprócz odwodnienia je stosować?

2023-01-13
Elektrolity dla koni - jakie wybrać? Kiedy oprócz odwodnienia je stosować?Wraz z nastaniem upałów i wzrostem temperatury konie pocą się coraz mocniej tracąc przy tym duże ilości elektrolitów. W związku z taką sytuacją elektrolity dla koni powinny być uzupełnianie według ścisłych reguł.      


Czym są elektrolity dla koni?

Technicznie elektrolity to wodne roztwory jonów, czyli atomów pierwiastków, które mają zdolność przewodzenia prądu. Ta zdolność jest bardzo istotna ze względu na fakt, że impulsy elektryczne przewodzone pomiędzy komórkami nerwowymi stanowią podstawowy sposób komunikacji końskiego organizmu. Gdy w organizmie występuje niewłaściwy poziom elektrolitów może dojść do zaburzenia przekazywanie impulsów nerwowych, zaburzenie rytmu serca czy bóle mięśni co może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie konia.        


Dlaczego należy podawać elektrolity dla koni?

Elektrolity dla koni odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ich niedobór może mieć istotny wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz prowadzić do osłabienia funkcjonowania organizmu oraz zaburzeń pracy układu nerwowego. W skrajnych przypadkach zaburzenie równowagi elektrolitowej może prowadzić do zaburzeń pracy serca.
Elektrolity dla koni mają wpływ na:  
  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego w tym zwłaszcza mózgu
  • układu mięśniowego – a zwłaszcza kurczenie się i rozkurczanie mięśni gładkich i prążkowanych w tym również mięśni serca.
 

Jak się objawia brak elektrolitów u konia?

Zaburzenia gospodarki wodno elektrolitowej u koni objawiają się słabszą kondycją w trakcie treningu i słabszą regeneracją po wysiłku. W upalne dni, gdy nie zareagujemy na pierwsze symptomy może dojść do wyczerpania cieplnego a w skrajnych przypadkach do udaru cieplnego.        


Elektrolity dla koni - dawkowanie

Zdecydowanie częściej konie cierpią na niedobór elektrolitów niż ich nadmiar. Co warte zaznaczenia przedawkowanie elektrolitów zdarza się bardzo rzadko. Ich nadmiar może być szkodliwy dla koni z chorobą wrzodową. W ich przypadku nie zaleca się stosowania elektrolitów w paście. Ważne aby podawać elektrolity dla koni zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Elektrolity dla koni w płynie możemy podawać bezpośrednio strzykawką do pyska, jest to szczególnie ważne u koni które są wybredne. Elektrolity dla koni w proszku podajemy mieszając je z pożywieniem. Możemy skropić je wodą aby nie zostały wydmuchane ze żłobu.        


Do najważniejszych elektrolitów niezbędnych dla zdrowia konia należą:

  • sód: pierwiastek należący do grupy alkalicznych, mający wpływ na utrzymanie równowagi osmotycznej w płynach zewnątrzkomórkowych. Odpowiada za regulowanie objętości wody w organizmie. Dodatkowo bierze udział w procesie transportu glukozy i aminokwasów przez błony komórkowe.
  • chlorki: są to jony naładowane ujemnie biorące udział w regulacji kwasowo-zasadowej organizmu. Wspierają produkcję kwasu solnego w żołądku co ma wpływ na prawidłowe trawienie pokarmów.
  • wapń: pierwiastek z grupy berylowców. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi oraz skurczu mięśni szkieletowych i serca. Co ważne bierze udział w procesie przewodzenia impulsów nerwowych. Ma wpływ na proces dzielenia się oraz regeneracji komórek.
  • magnez: często nazywany pierwiastkiem życia. Bierze udział w ponad 300 różnych procesach biochemicznych organizmu. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wspierając proces transmisji impulsów elektrycznych.
  • potas: jeden z najważniejszych pierwiastków występujących w organizmie konia. Ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni w tym serca oraz utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.
 

Czy elektrolity dla koni stosujemy tylko latem?

Elektrolity dla konia stosujemy za każdym razem kiedy wzrasta temperatura otoczenia a koń poddawany jest wysiłkowi. Im wyższa temperatura tym koń będzie pocił się bardziej tracąc elektrolity. Równowaga elektrolitowa ulega zaburzeniu również w trakcie niektórych chorób i infekcji.        


Czym się kierować przy wyborze odpowiednich elektrolitów dla Twojego konia?

Elektrolity dla konia są integralnym elementem prawidłowo skomponowanej diety. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się ich składem. Ważne, aby uzupełniały niedobory pierwiastków wydalonych z organizmu.
To czy będą to elektrolity dla konia w płynie, czy w proszku ma drugorzędne znaczenie, istotne jest by były dobrze skomponowane.

Do jednych z najczęściej wybieranych elektrolitów dla koni w płynie należą :
Są łatwe do podania i chętnie spożywane nawet przez najbardziej wybredne osobniki. Elektrolity dla koni w proszku, które warto polecić to: Ich higroskopijna struktura powoduje łatwe przyleganie do pokarmu po zmieszaniu co redukuje możliwość wydmuchania ich ze żlobu.

Na rynku dostępne są różne suplementy mające uzupełniać poziom elektrolitów u koni. Ważne by przed zakupem zwrócić uwagę na skład produktu tak by móc w pełni uzupełnić brakujące składniki.
Należy bezwzględnie pamiętać, by podając koniowi elektrolity zapewnić mu stały dostęp do wody. Niewystarczające nawodnienie konia może potęgować efekt odwodnienia zamiast mu przeciwdziałać.
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 3 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Szybka wysyłka. Pasze bardzo dobrej jakości. Polecam
2024-04-10
jest super miła obsługa i sprawna dostawa
pixel