Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ile cukru w diecie konia?

2019-08-17
Ile cukru w diecie konia?W ostatnich latach, cukier zyskał złą reputację. U ludzi kojarzy się go z powstawaniem otyłości oraz cukrzycą, natomiast u koni zwiększa obawę występowania ochwatu, syndromu metabolicznego koni (EMS) oraz nadwagi. Stąd nie jest zaskakujące, że poziom cukru w końskiej diecie jest szczegółowo badany. Ale czy cukier naprawdę jest aż taki zły i ile właściwie powinno go być w diecie naszego konia?


 
Źródła cukru w końskiej diecie.

Naturalnie występujący cukier jest praktycznie we wszystkim co możemy znaleźć w końskiej diecie. Pasze (włączając trawy) opierają się głównie na cukrach. Trawa może zawierać od 7,5% aż do nawet 50% węglowodanów rozpuszczalnych w wodzie, co jest sumą cukrów wraz z fruktanami (formą cukru występująca w trawach jako substancja zapasowa). Badania sugerują, że kucyki dziennie mogą spożywać z trawą równowartość aż do 5% masy ich ciała, co oznacza, że kucyk o wadze 350 kg może spożywać prawie 9 kg cukru (WSC - węglowodanów rozpuszczalnych w wodzie) dziennie pozyskiwanego jedynie z trawy.
Jeśli chodzi o analizę końskiej diety, właściciele koni powinni najpierw zastanowić się, co jest głównym źródłem cukru w jadłospisie ich koni. Gotowe, pełnoporcjowe pasze treściwe, zazwyczaj zawierają od 5 do 7% cukru, ale powinniśmy pamiętać, że pożywienie to jest pobierane przez konie w mniejszych porcjach niz pasze objętościowe. To oznacza, że rekomendowana racja żywieniowa dla konia w lekkim treningu o masie 500 kg, będzie zawierać około 150-200g cukru, a rekomendowana porcja paszy typu balancer (np. Spillers Original Multi Balancer) około 25g - zaledwie 2 łyżki stołowe!

Jednak to głównie sieczki wzbudzają najwięcej obaw wśród właścicieli koni ze względu na zawartą w nich melasę.
Melasa jest produktem pobocznym obróbki  trzciny cukrowej lub buraka cukrowego, wbrew powszechnym przekonaniom nie jest to czysty cukier. Jednak to ilość cukru w diecie, a nie włączenie melasy powinno nas zastanowić. Melasa oraz jej postacie ( takie jak molglo oraz molaferm) zawierają około 30-54% cukru i zazwyczaj są dodawane do pasz w 10-15%, co stanowi tylko 2-4% gotowej paszy. Mówiąc prościej, pasze, które zawierają melasę niekoniecznie są obfite w cukry, ale także pasze bez melasy nie są zupełnie wolne od cukru. Ważne do zapamiętania jest to, że powinniśmy patrzeć na całkowitą zawartość cukru w diecie, zamiast skupiać się na poszczególnych składnikach. Jednak, dla tych którzy woleliby wykluczyć melasę z diety ich koni, jest wiele wariantów pasz niezawierających melasy, jak np. Spillers Happy Hoof Molasses Free.


Pasze melasowane czy niemelasowane?

W tym punkcie porównamy sieczkę Happy Hoof Molasses Free z sieczką Happy Hoof w kontekście zawartości cukrów w całkowitej diecie.
Chociaż Hoof Molasses Free zawiera mniej cukru (2% w porównaniu z 5%), oba produkty przyczyniają się do niewielkiej ilości cukru w ​​całej diecie.
Obie sieczki są równie odpowiednie dla: koni z ochwatem, koni będących w dobrej kondycji a także koni z nadwagą. Oba produkty oferują:
  • Wysoką zawartość błonnika
  • Niską zawartość skrobi i cukru
  • Niski poziom kalorii
  • Witaminy i minerały, równoważące  dietę
  • Są zatwierdzone przez „The Laminitis Trust” – Brytyjskie Towarzystwo Walki z Ochwatem
  • Zawierają 5 mg biotyny na kg w celu wsparcia zdrowia kopyt.
SPILLERS Happy Hoof Molasses Free zapewnia alternatywną opcję dla właścicieli koni, którzy wolą całkowicie unikać melasy w diecie swoich koni.


Podsumowując, konie i kuce potrzebują zbilansowanej diety, a cukier, jak każda inna substancja odżywcza, odgrywa w niej ważną rolę. Jednak wiele koni, takich jak te, które mają nadwagę, skłonność do ochwatu lub cierpią na syndrom metaboliczny koni, wymagają diety o niskiej zawartości cukru. Aby skutecznie kontrolować spożycie cukru, należy wziąć pod uwagę ich całkowitą dietę (w tym paszę objętościową, np. trawę, którą spożywają na pastwisku), a nie tylko to, co sami wsypujemy im do żłobu z worka paszy.
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
produkt zgodny z opisem, szybka i bezproblemowa dostawa
2024-04-10
jest super miła obsługa i sprawna dostawa
pixel