Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Olej lniany dla koni - dlaczego warto go stosować?

2020-03-28
Olej lniany dla koni - dlaczego warto go stosować?Bez względu na to, czy pochodzi z paszy, czy z butelki, olej lniany dla koni jest cennym dodatkiem do ich diety. Poniżej wyjaśniamy zalety karmienia olejem i dzielimy się wskazówkami, jak bezpiecznie włączyć go do diety konia.  
 

Czym jest olej lniany dla koni i jakie ma działanie?

Olej dla koni zdecydowanie dodaje kalorii. W rzeczywistości 300 ml oleju zapewnia mniej więcej tyle samo energii (kalorii) co 1 kg owsa. Jednak w przeciwieństwie do ziaren zbóż, olej lniany dla koni nie zawiera skrobi, co czyni go bezpieczną i pożądaną opcją dla koni pobudliwych lub mających skłonność do ochwatu, kolki lub cierpiących na chorobę wrzodową układu pokarmowego. Znakomicie dla koni sprawdzi się podanie TRM Carron Oil, który poza kwasami Omega zawiera wodorotlenek wapnia buforujący kwasy żołądkowe.

Czy wiedziałeś?
  • Wszystkie oleje zawierają taką samą ilość energii (kalorii) - około 3,5 MJ DE na 100 ml w
  • Konie mogą potrzebować do 12 tygodni, aby przystosować się do diety o wysokiej zawartości oleju  
 

Olej dla koni, a błyszcząca sierśćChociaż nie ma substytutu zrównoważonej diety i dobrej pielęgnacji, olej lniany dla koni może być wisienką na torcie, jeśli chodzi o lśniącą sierść koni. Już 30-50 ml oleju dziennie może być wszystkim, czego potrzebujesz by sierść Twojego konia wyglądała wspaniale.  

Olej lniany dla koni - jak stosować?

Zasadą jest, że koniom i kucom karmionych paszą o  zawartości oleju (mniej niż 4%) można podawać dodatkowo do 100 ml  oleju na 100 kg masy ciała dziennie (500 ml dla konia o masie 500 kg). Jeśli jednak pasza która podajesz jest już bogata w olej, porozmawiaj z dietetykiem o poradę, zanim dodasz olej z butelki.
 

Olej i witamina ETłuszcze są rozkładane na kwasy tłuszczowe, które są podatne na utlenianie. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać uszkodzeniom komórek spowodowanym stresem oksydacyjnym.
Z tego powodu całkowita dieta powinna zapewniać dodatkowe 100iu witaminy E na każde 100 ml podawanego oleju. Porozmawiaj z dietetykiem, aby uzyskać porady przed podaniem więcej niż 100 ml oleju dziennie, aby upewnić się, że podstawowa dieta twojego konia zapewnia wystarczającą ilość witaminy E.  

Wysoki poziom oleju w paszy, a olej z butelki
Dolewanie oleju do paszy konia może być łatwym i opłacalnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku podawania małych ilości. W większych ilościach olej z butelki może być użytecznym sposobem na dostarczenie dodatkowych kalorii bez zwiększania wielkości posiłku.
 

Oleje w żywieniu koni - wskazówki dotyczące bezpiecznego podawania

• Stopniowo wprowadzaj każdy dodatkowy olej dla koni - około 100 ml tygodniowo jako wskazówkę.
• Upewnij się, że jest świeży. Olej łatwo jełczeje, szczególnie w czasie upałów.
• Porozmawiaj z dietetykiem, poproś o poradę przed podaniem więcej niż 100 ml oleju dziennie.
• Jeśli bierzesz udział w zawodach, upewnij się, że olej lniany dla koni (i wszelkie inne pasze / suplementy), których używasz, są wolne od substancji zabronionych.    
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 33 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-28
.
2024-06-14
Super obsługa!
pixel