Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pasze dla koni sportowych - najważniejsze informacje

2023-03-24
Pasze dla koni sportowych - najważniejsze informacjeKoń koniowi nie równy, tym samym żywienie koni sportowych różni się od diety tych użytkowanych rekreacyjnie lub w hodowli. Obciążenia treningowe, duże wydatkowanie energetyczne, a nawet częste podróże, te wszystkie elementy należy brać pod uwagę układając plan żywienia i dobór paszy dla koni sportowych.

Pomimo różnic występujących w żywieniu koni sportowych, hodowlanych czy rekreacyjnych, jeden faktor jest wspólny - włókno. To właśnie błonnik jest podstawą żywienia każdego konia. Dlatego karmiąc konie sportowe należy zapewnić im wysokiej jakości paszę objętościową (siano, sianokiszonkę).

Należy pamiętać, że dzienna porcja paszy objętościowej (obliczana wg suchej masy) powinna wynosić min 1,5% wagi ciała konia. Co ważne pasza objętościowa stanowi doskonałe, bezpieczne źródło wolno uwalnianej energii. Co więcej błonnik zawarty w paszy reguluje kwasowość żołądka, ma wpływ na rozwój flory bakteryjnej jelita grubego oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.


Pasze dla koni sportowych - skład i charakterystyka

Pasza dla koni sportowych odgrywa istotną w rolę w utrzymaniu ich w zdrowiu i doskonałej kondycji. W składzie paszy przeznaczonej do żywienia koni sportowych często można znaleźć: kukurydzę, otręby ryżowe czy płatkowany groch.

Zdarza się że w paszy z szybko uwalnianą energią znajdować się będzie owies, jęczmień czy łuska pszenicy ponieważ zazwyczaj w paszach tych występuje wyższy poziom skrobi. Pasze dla koni sportowych powinny zawierać wszystkie niezbędne witaminy i minerały by w pełni pokrywać dzienne zapotrzebowanie na te składniki diety. Minerały i witaminy odgrywają kluczowe znaczenie w przebiegu wielu funkcji życiowych organizmu, w tym metabolizmie energii czy procesach regeneracji po wysiłku.

W żywieniu koni sportowych warto zwrócić uwagę na poziom Witaminy E, która jest doskonałym antyoksydantem a dodatkowo ma wpływ na regenerację mięśni po wysiłku. Istotnym elementem jest również poziom miedzi, gdyż ma istotny wpływ na elastyczność tkanek.


Jak należy odżywiać konie sportowe?

U podstawy żywienia koni sportowych jest ich zdrowie i dobrostan. Plan żywienia koni sportowych musi być dopasowany do konkretnego osobnika. Tym samym należy brać pod uwagę wiele czynników tj.: wiek, wagę, sposób użytkowania (rodzaj obciążeń treningowych) oraz ogólny stan zdrowia.

Nie bez znaczenia jest też to, czy koń jest w okresie roztrenowania czy w pełnym sezonie startowym. Należy rozważyć jakiego rodzaju energii potrzebuje dany osobnik. Czy powinna być to pasza z wolno uwalnianą energią czy wręcz przeciwnie? Dodatkowo sprawdzając kondycję mięśniową konia należy zwrócić uwagę czy nie powinna ona ulec poprawie.

Pasze dla koni sportowych zawierające wysoki poziom aminokwasów, w tym głównie Lizyny i Metioniny znacząco poprawiają kondycję koni mających problem z utrzymaniem prawidłowej masy mięśniowej. Co więcej białko bierze udział w budowie i regeneracji tkanek.

W profilaktyce choroby wrzodowej na którą narażone są konie sportowe dobrym rozwiązaniem jest podanie koniowi do zjedzenia przed transportem, startem lub treningiem ok 200g sieczki (tyle ile mieści się w dwóch dłoniach). Sieczka wytworzy w żołądku swoistą matę buforująca wyrzut kwasów na ściany żołądka.

W żywieniu i doboru paszy dla koni sportowych należy pamiętać o prawidłowym uzupełnianiu poziomu elektrolitów. Ich niedobór może mieć negatywny wpływ na osiągane wyniki sportowe.


Zagrożenia podczas żywienia koni sportowych

Jako dietetycy na co dzień układamy diety dla wielu koni i kuców biorących udział w rywalizacji sportowej. Widząc trud i zaangażowanie hodowców i jeźdźców widzimy jak bardzo zależy im na tym by ich konie były prawidłowo odżywiane i cieszył się zdrowiem oraz doskonałą kondycją.

Niestety czasem zdarza nam się obserwować sposoby karmienia dalekie od przyjętych zasad. Należy pamiętać, że koń sportowy poddawany nawet bardzo dużym obciążeniem treningowym ma żołądek o stosunkowo niewielkich rozmiarach (ma wielkość piłki do rugby).

Tym samym nawet dużemu koniowi nie powinno się podawać na jeden posiłek paszy treściwej w ilości większej niż 2kg. Dodatkowo, gwałtowna zmiana paszy treściwej na bardziej energetyczną, tłumaczona często planowanym startem konia mającym odbyć się następnego dnia może spowodować problemy jelitowe (w tym kolkę) ale nie należy zakładać że przełoży się na wzrost osiąganych wyników sportowych.


Pasze dla koni sportowych - wybierz pasze od Vetfactory

Oferta pasz dla koni sportowych oferowana przez Vetfactory jest bardzo szeroka. Od lat zajmujemy się doradztwem w zakresie dietetyki koni i doskonale zadajemy sobie sprawę jak złożony jest to proces.

Pasza dla koni sportowych, wymagających niskiego poziomu skrobi, a zarazem wysokiego poziomu włókna i aminokwasów Spillers Ulca Cubes to jeden z bestsellerów stosowanych w żywieniu koni sportowych. Doskonale sprawdza się w połączeniu z sieczkami Spillers Ulca Fibre, Spillers Alfalfa Pro lub Hartog Digest.
Jeśli Twój koń potrzebuje wolno uwalnianej energii w diecie to idealnyum rozwiązaniem będzie pasza dla koni Spillers Stamina Cubes zawierająca niski poziom skrobi i będąca bogata we włókno i olej. Jednakże jeśli koń potrzebuje szybko uwalnianego źródła energii niezastąpionym rozwiązaniem będzie Spillers Performance Mix

Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej żywienia koni, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 33 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-28
ok
2024-06-14
super
pixel