Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ruja - jak współpracować z klaczą w tym trudnym okresie

2020-04-22
Ruja - jak współpracować z klaczą w tym trudnym okresiePraca z klaczami może być bardzo satysfakcjonująca, lecz podczas okresu rui potrafi być dużym wyzwaniem, w szczególności gdy chcemy utrzymać je w szczytowej formie.  

Brykanie, stawanie dęba, gryzienie czy odmowy skoku sprawiają, że jazda na klaczy w okresie rui jest nie tylko trudna, ale wpływa też znacząco na wyniki konkursów.  

Ale dlaczego klacze tak pokazują swój dyskomfort?

Ile trwa ruja u klaczy?

Po pierwsze musimy pamiętać, że często wymagamy od nich dobrego zachowania mimo zmian hormonalnych, które zachodzą w ich organizmach.  

W przypadku klaczy zmiany hormonalne występują w sezonie, który zaczyna się w marcu i kończy w październiku, jednak pod względem zmian w zachowaniu jest to bardzo indywidualna sprawa; niektóre klacze praktycznie w ogóle nie wykazują rui, niektóre za to pozostają w stałym pobudzeniu związanym ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ich organizmach.

Dodatkowo, należy pamiętać, że nie wszystkie klacze wykazują regularność cyklu rujowego, przez co wszystkie zmiany są nieprzewidywalne i może to wpływać na ich osiągnięcia.  

ruja u klaczy
 

Jak wygląda ruja u klaczy?Dyskomfort jest również związany z anatomią klaczy. Jajniki znajdują się bezpośrednio za siodłem, więc w przypadku, kiedy są one obolałe lub pojawia się stan zapalny, obciążenie spowodowane noszeniem jeźdźca może dodatkowo te stany zaostrzać.

W związku z tym mogą występować skurcze oraz napięcie mięśni, które znacznie obniżają zdolność prawidłowego angażowania zadnich kończyn, w szczególności w ujeżdżeniu oraz skokach przez przeszkody.

Niestety, dyskomfort jest jednym z głównych powodów problemów behawioralnych, więc poprawa komfortu klaczy może mieć ogromny wpływ na jej formę podczas sezonu startowego.  


Niestety dla nas, cykl rujowy u klaczy praktycznie idealnie zgrywa się z sezonem startowym, ponieważ jest on stymulowany większą ilością światła w ciągu dnia. Używając współczulnych i proaktywnych rozwiązań, mamy wiele środków, by wesprzeć naszą klacz.  

W radzeniu sobie z problemami behawioralnymi klaczy w okresie rui może pomóc zastosowanie preparatu NAF Oestress.Magnez jest powszechnie stosowany jako wsparcie hormonalne dla klaczy, ze względu na jego pozytywne działanie na tkankę mięśniową. Wspiera on rozluźnienie mięśni, co szczególnie sprawdza się dla klaczy z wysokim napięciem mięśniowym spowodowanym rują. Dla maksymalnego efektu, magnez jest łączony z tradycyjnymi ziołami. Agnus Castus, znany jako Niepokalanek Pospolity, był używany w klasztorach, w celu tłumienia libido.

Obecnie w tym samym celu stosuje się go u klaczy. Ruja powoduje znaczny wzrost libido, co przygotowuje klacz do rozrodu i objawia się widocznymi zmianami w zachowaniu takimi jak: rozkojarzenie podczas pracy, nadmierne oddawanie moczu oraz lęk separacyjny. Angus Castys pomaga zredukować te zachowania oraz świetnie współpracuje z Campbark. Campbark czyli Kaliną Koralowa to zioło, które łagodzi skurcze mięśni. Stosowane od wielu lat w celu łagodzenia skurczów menstruacyjnych u kobiet.  

Ostatecznie, musimy uszanować, że objawy rui u naszych klaczy i przechodzenie przez nią tego okresu, może być ciężkie  dla Was obojga. Ostrożne, rozsądne planowanie jazd i treningów może pomóc Wam przetrwać sezon rujowy, dzięki czemu możecie skupić się na wygrywaniu konkursów.    

Kate Hore R Nutr NAF
 
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 33 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-28
Szybko i sprawnie. Polecam
2024-06-28
Wszystko ok! Polecam serdecznie!
pixel