Ruja - jak współpracować z klaczą w tym trudnym okresie
2020-04-22
![Ruja - jak współpracować z klaczą w tym trudnym okresie](/data/include/img/news/1709795258.jpg)
Brykanie, stawanie dęba, gryzienie czy odmowy skoku sprawiają, że jazda na klaczy w okresie rui jest nie tylko trudna, ale wpływa też znacząco na wyniki konkursów.
Ale dlaczego klacze tak pokazują swój dyskomfort?
Ile trwa ruja u klaczy?
Po pierwsze musimy pamiętać, że często wymagamy od nich dobrego zachowania mimo zmian hormonalnych, które zachodzą w ich organizmach.W przypadku klaczy zmiany hormonalne występują w sezonie, który zaczyna się w marcu i kończy w październiku, jednak pod względem zmian w zachowaniu jest to bardzo indywidualna sprawa; niektóre klacze praktycznie w ogóle nie wykazują rui, niektóre za to pozostają w stałym pobudzeniu związanym ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ich organizmach.
Dodatkowo, należy pamiętać, że nie wszystkie klacze wykazują regularność cyklu rujowego, przez co wszystkie zmiany są nieprzewidywalne i może to wpływać na ich osiągnięcia.
![ruja u klaczy](/data/include/cms/description/gfx/image/ruja-u-klaczy.jpg)
Jak wygląda ruja u klaczy?
Dyskomfort jest również związany z anatomią klaczy. Jajniki znajdują się bezpośrednio za siodłem, więc w przypadku, kiedy są one obolałe lub pojawia się stan zapalny, obciążenie spowodowane noszeniem jeźdźca może dodatkowo te stany zaostrzać.
W związku z tym mogą występować skurcze oraz napięcie mięśni, które znacznie obniżają zdolność prawidłowego angażowania zadnich kończyn, w szczególności w ujeżdżeniu oraz skokach przez przeszkody.
Niestety, dyskomfort jest jednym z głównych powodów problemów behawioralnych, więc poprawa komfortu klaczy może mieć ogromny wpływ na jej formę podczas sezonu startowego.
Niestety dla nas, cykl rujowy u klaczy praktycznie idealnie zgrywa się z sezonem startowym, ponieważ jest on stymulowany większą ilością światła w ciągu dnia. Używając współczulnych i proaktywnych rozwiązań, mamy wiele środków, by wesprzeć naszą klacz.
W radzeniu sobie z problemami behawioralnymi klaczy w okresie rui może pomóc zastosowanie preparatu NAF Oestress.
![](/data/include/cms/description/foto/produkty/big/5star_oestress_500g_f3_20190606213837.jpg)
![](/data/include/cms/description/foto/produkty/big/5star_oestress_liquid_1l_f3_20190606214049.jpg)
Magnez jest powszechnie stosowany jako wsparcie hormonalne dla klaczy, ze względu na jego pozytywne działanie na tkankę mięśniową. Wspiera on rozluźnienie mięśni, co szczególnie sprawdza się dla klaczy z wysokim napięciem mięśniowym spowodowanym rują. Dla maksymalnego efektu, magnez jest łączony z tradycyjnymi ziołami. Agnus Castus, znany jako Niepokalanek Pospolity, był używany w klasztorach, w celu tłumienia libido.
Obecnie w tym samym celu stosuje się go u klaczy. Ruja powoduje znaczny wzrost libido, co przygotowuje klacz do rozrodu i objawia się widocznymi zmianami w zachowaniu takimi jak: rozkojarzenie podczas pracy, nadmierne oddawanie moczu oraz lęk separacyjny. Angus Castys pomaga zredukować te zachowania oraz świetnie współpracuje z Campbark. Campbark czyli Kaliną Koralowa to zioło, które łagodzi skurcze mięśni. Stosowane od wielu lat w celu łagodzenia skurczów menstruacyjnych u kobiet.
Ostatecznie, musimy uszanować, że objawy rui u naszych klaczy i przechodzenie przez nią tego okresu, może być ciężkie dla Was obojga. Ostrożne, rozsądne planowanie jazd i treningów może pomóc Wam przetrwać sezon rujowy, dzięki czemu możecie skupić się na wygrywaniu konkursów.
Kate Hore R Nutr NAF