Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sianokiszonka dla koni - czym jest i kiedy warto ją stosować?

2023-01-15
Sianokiszonka dla koni - czym jest i kiedy warto ją stosować?Sianokiszonka, słowo wzbudzające wśród właścicieli koni wiele kontrowersji. Jej podawanie koniom jest bardzo popularne i szeroko stosowane w krajach anglosaskich, natomiast w Polsce posiada tylu zwolenników co przeciwników.

Sianokiszonka dla koni to rodzaj paszy objętościowej, przygotowanej z traw, lucerny lub roślin motylkowych o zawartości 40-60% suchej masy. Jest stosunkowo szybka w przygotowaniu, choć proces produkcji wymaga wiedzy i dochowania dużej staranności.

Produkcja sianokiszonki dla koni jest procesem beztlenowej fermentacji z udziałem kwasu mlekowego w którym dochodzi do zahamowania rozwoju organizmów tlenowych i obniżeniu pH. Sam proces powinien zachodzić w określonej temperaturze (25-35C).

W procesie produkcyjnym, gdy materiał biologiczny jest zanieczyszczony może dochodzić do pojawienia się bakterii kwasu masłowego, bakterii gnilnych, drożdży lub pleśni a to stwarza niebezpieczeństwo zatrucia koni.

W tym miejscu należy wspomnieć o jeszcze jednym zagrożeniu związanym z możliwością pojawienia się bakterii Clostridium botulinum - gram-dodatniej bakterii jadu kiełbasianego, której wysokie stężenie jest śmiertelnie niebezpieczne dla koni.
 
sianokiszonka dla koni  
 

Sianokiszonka dla koni - skład i wartości odżywcze

Sianokiszonka dla koni jest produktem kalorycznym, bogatym w minerały, zawiera niski poziom cukru i co ważne, jest pozbawiona kurzu, co w znaczący sposób wpływa na redukcję zapylenia stajni w trakcie jej podawania.

Warto nadmienić, że sianokiszonka dla konia nie obniża nadmiernie pH przewodu pokarmowego, co ma szczególne znaczenie u koni z problemami związanymi z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
 

Kiedy warto wybrać sianokiszonkę w żywieniu konia?

Główną zaletą podawania sianokiszonki koniom jest brak kurzu. Jest to dobre rozwiązanie dla koni uczulonych na kurz lub cierpiących na problemy oddechowe związane z pyleniem. Statystycznie, konie wybredne chętniej spożywają sianokiszonkę niż siano, co może świadczyć o jej podwyższonych walorach smakowych.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że sianokiszonka dla koni łatwo się przechowuje i jest bardzo praktyczna w transporcie, więc łatwo ją zabrać choćby jadąc na zawody.
 

Zalety stosowania sianokiszonki dla konia

Głównymi zaletami podawania koniom sianokiszonki jest jej wartość pokarmowa, smakowitość a także co ma szczególne znaczenie przy karmieniu wielu osobników, ekonomia skarmiania.
 

Siano czy sianokiszonka - co wybrać?

Sianokiszonka będzie bogatsza w składniki odżywcze. Oczywiście jej wartość będzie uzależniona w którym okresie dokonano zbioru. Ta zebrana później będzie bogatsza we włókno niż ta pochodząca z młodych roślin, zebrana w pierwszym pokosie.

Należy pamiętać, że skarmianie sianokiszonki dla koni powinno nastąpić w stosunkowo krótkim okresie od momentu otwarcia balotu. Przyjmuje się że granicznym czasem jest 24h. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie podawać koniom sianokiszonki z balotów o uszkodzonej folii czy porażonych grzybem lub pleśnią. Ważne aby otwierając opakowanie sianokiszonki zwrócić uwagę na jej wygląd i zapach.

Gdy wyczuwalny będzie silny zapach acetonu, który może świadczyć o występowaniu procesów gnilnych, w żadnym wypadku produktu nie wolno podawać koniom i należy przeznaczyć go do utylizacji.
 
 

Sianokiszonka dla koni – cena

Na rynku istnieje wiele rodzajów sianokiszonki dla konia. Różnią się składem, wagą i ceną. Wybierając sianokiszonkę należy zwrócić uwagę na to z jakich roślin jest ona wyprodukowana ale co równie ważne czy produkt jest szczelne i ściśle owinięte folią, pozbawione uszkodzeń czy rozdarć. Waga opakowań waha się w przedziale od 15 do nawet 30kg. Koszt jednego balota kształtuje się od 45 do 60zł.
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 16 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
bez problemowo :)
2024-05-22
Bardzo szybka dostawa i super stan worków, wszystko wyszło idelanie :)
pixel