Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sieczka dla koni - jak wybrać właściwą?

2023-04-11
Sieczka dla koni - jak wybrać właściwą?Sieczka dla konia to jedna z najpopularniejszych poza sianem form paszy objętościowej. Choć historia jej stosowania w Polsce w żywieniu koni jest długa, dziś wielu właścicieli i jeźdźców podchodzi sceptycznie do jej dodawania do końskiego menu.

Czym są sieczki dla koni?

Czym zatem jest sieczka dla konia? Jest to krótko pocięta pasza objętościowa, która powstaje z suszonej trawy, zwykle z młodych, zielonych pędów zbieranych w okresie wegetacyjnym. Często zawiera dodatek ziół czy słomy. Część dostępnych na rynku sieczek dla koni zawiera dodatek witamin, minerałów czy oleju. Sieczki dla koni bez melasy jak Spillers Fibre Light Molasses Free, znakomicie nadają się dla koni którym chcemy zredukować ilość podawanego cukru. Podawanie sieczki dla konia ma wiele prozdrowotnych zalet, które czynią ją atrakcyjnym wyborem dla każdego wierzchowca.

Skład i właściwości odżywcze

Przede wszystkim, sieczka dla koni jest bogata we włókno, co jest korzystne dla układu trawiennego. Dodatkowo sieczka dodana do paszy treściwej wydłuża czas spożywania posiłku, poprawia produkcję śliny i sprawia, że pokarm jest dokładniej przeżuwany. Warto zauważyć, że 1kg paszy objętościowej (sieczki dla konia) jest spożywany przez ok. 40 minut gdy pasza treściwa o tej samej wadze będzie spożywana zaledwie w 10 minut.

Sieczka z lucerny - kiedy warto po nią sięgnąć?

Sieczka dla koni, zwłaszcza z lucerny np. Spillers Alfalfa-Pro lub Hartog Lucerne Mix Digest jest doskonałym rozwiązaniem dla koni z chorobą wrzodową. Lucerna ma silne właściwości alkalizujące, pozwalające na buforowanie pH treści żołądka, tym samym sieczki na bazie lucerny są najbardziej odpowiednie dla koni cierpiących na chorobę wrzodową. Wyrzut kwasów żołądkowych z gruczołów umieszczonych w części gruczołowej żołądka konia trwa przez całą dobę. Ich sekrecja wzrasta na skutek wysiłku fizycznego lub stresu.

Tym samym aby zabezpieczyć żołądek konia przed działaniem kwasu zaleca się podawanie sieczki z lucerny (ok 200g – luźna miarka lub tyle ile mieści się w dwóch dłoniach) na 30 min przed treningiem, startem w zawodach lub transportem. Nie obciąży to w żaden sposób układu pokarmowego a dodatkowo utworzy „matę” buforująca wyrzut kwasów na ściany żołądka. Sieczka dla koni jest również doskonałym uzupełnieniem podawanej paszy objętościowej, szczególnie gdy wartość skarmianego siana jest niska. W takich przypadkach wystarczy dodać do posiłku dodatkową ilość podstawowej sieczki Hartog Grass Mix.

Czym się kierować przy doborze odpowiedniej sieczki?

Sieczki dla koni są również doskonałym źródłem wolno uwalnianej, bezpiecznej energii. W przypadku koni, które mają przybrać na masie mięśniowej lub którym potrzebne jest dodatkowa porcja kalorii warto zdecydować się na dodanie do diety sieczki bogatej w białko oraz olej jak np. Spillers Conditioning Mix. Inną zaletą sieczki dla koni jest możliwość jej długiego przechowywania. Sieczki, które zawierają dodatek oleju można bezpiecznie magazynować ok 4 miesięcy, gdzie te bez jego dodatku często mają datę przydatności nawet 12 mcy od daty produkcji.

Ważne, aby przechowywać je w suchym, zacienionym miejscu zdala od szkodników. Ponadto, sieczka jest łatwa nie tylko w przechowywaniu ale i w transporcie, co jest ważne zwłaszcza w przypadku koni, które często wyjeżdżają na zawody.

Warto jednak pamiętać, że każdy koń jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do żywienia. Przed wprowadzeniem sieczki do diety konia, warto skonsultować się ze specjalistą ds. żywienia koni z Vetfactory. Konie mogą mieć różne wymagania żywieniowe w zależności od wieku, wagi i aktywności fizycznej.

Dlatego ważne jest, aby właściciel konia dostosował ilość i jakość sieczki do indywidualnych potrzeb swojego zwierzęcia.

Wybierz sieczki dla konia w Vetfactory!

Podsumowując, sieczka dla koni jest wartościowym produktem paszowym, który może stanowić pełnowartościowe źródło pożywienia. Jest bogata w błonnik i inne składniki odżywcze, trwała i łatwa w transporcie oraz przechowywaniu. Jednak przed wprowadzeniem sieczki do diety konia, warto skonsultować się ze specjalistą ds. żywienia koni, aby dostosować ilość i jakość paszy do jego indywidualnych wymagań.
Zapraszamy do kontaktu!
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 13 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Szybka wysyłka. Pasze bardzo dobrej jakości. Polecam
2024-04-10
jest super miła obsługa i sprawna dostawa
pixel