Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Witaminy dla konia - ich wpływ i rola w odżywianiu

2023-02-20
Witaminy dla konia - ich wpływ i rola w odżywianiuWitaminy dla konia są drobnymi substancjami organicznymi mającymi wielki wpływ na jego zdrowie i dobrostan. Oddziaływują na ich prawidłowy rozwój i osiągane wyniki sportowe. Niektóre witaminy muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, podczas gdy inne są wytwarzane w organizmie konia.

Niedobory witamin mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych dlatego tak ważna jest dieta bogata w odpowiednią ilość witamin. Witaminy dzielą się na te rozpuszczalne w wodzie i na te rozpuszczalne w tłuszczach. Szczególne znaczenie w diecie koni mają witaminy A, B, C, D, E oraz K. Zalecane dawkowanie jest niewielkie, ale efekty zdrowotne są nie do przecenienia.


Jakich witamin potrzebuje koń?

Jaki jest zatem zestaw witamin niezbędny w diecie konia? Jaka ilości witamin jest odpowiednia dla koni sportowych, a jaka dla rekreacyjnych?

Konie, które mogą naturalnie i do woli korzystać z pastwisk bogatych w trawę mogą w naturalny sposób zaspokajać swoje zapotrzebowanie na witaminy. Właściciele koni powinni zadbać o ich jak najczęstszą możliwość pobytu na pastwiskach dobrej jakości a poza sezonem pastwiskowym dostarczać siano, które nie było składowane dłużej niż kilka miesięcy.

Większość dostępnych na rynku pasz zawiera odpowiedni poziom witamin, które konie otrzymują w ramach dziennej dawki żywnościowej. Ważne jest, aby unikać nadmiernej suplementacji witaminami, dlatego dietetycy z VetFactory zawsze służą pomocą przy doborze właściwych suplementów. Nasz dietetyk pomoże doradzić, czy i jakie witaminy dla konia są potrzebne Waszemu koniowi.

Witamina A dla koni

Jest substancją, która nie jest samodzielnie wytwarzana przez organizm konia i witaminę tą musi pobierać z diety. Zielona soczysta trawa czy marchewki są doskonałym jej źródłem.

Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach co oznacza, że łatwo magazynuje się w organizmie. Jest niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania organizmu konia – wpływa na proces widzenia, wzmacnia układ immunologiczny, może zapobiegać rozwojowi nowotworów, bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek, a przy tym utrzymuje prawidłowy stan skóry, sierści i rogu kopytowego.

Zbyt dużo witaminy A problemy neurologiczne. kostnego u młodych koni. powoduje niektóre z tych samych objawów, jak utrata masy ciała i Ma również wpływ na prawidłowy proces wzrostu mięśni i układu Konie czerpią witaminę A z jedzenia świeżej trawy i dobrej jakości siana.

To, co nie zostanie natychmiast wykorzystane, jest przechowywane w wątrobie konia, a zapasy są pobierane w miesiącach zimowych, kiedy korzystanie z pastwisk jest ograniczone.

Czy można przedawkować witaminę A u konia? Oczywiście, można, w przypadku kiedy będziemy stosować zbyt dużą dawkę tej witaminy suplementując swojego konia. Znane są badania wskazujące na toksyczność witaminy A u źrebiąt, gdzie dawka wynosiła ponad 20 000 IU/kg.

Efektem tego było: zahamowanie wzrostu czy łuszcząca się skóra. Zbyt dużo witaminy A powoduje niektóre z tych samych objawów co jej niedobór, tj.: utrata masy ciała czy problemy neurologiczne.

Witamina B dla koni

To, co nazywamy witaminą B, jest w rzeczywistości kompleksem kilku substancji, w tym niacyny, tiaminy, biotyny, kobalaminy, folacyny, ryboflawiny i kwasu pantotenowego. Ponieważ witamina B jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie, dodatkowe zapasy nie gromadzą się w ciele konia. Oznacza to, że należy regularnie dodawać nowe zapasy.

Toksyczność nie stanowi problemu, ponieważ zazwyczaj nadmiar związków B jest wydalany wraz z moczem. Do przypadków przedawkowania dochodzi niezmiernie rzadko, najczęściej gdy witaminy podawane są iniekcyjnie w zbyt dużych dawkach.

Witaminy z grupy B są wytwarzane w ciele konia albo ze związków organicznych w innych pokarmach, albo przez drobnoustroje żyjące w jelitach konia. Konie na normalnej diecie zwykle mają wystarczające zapasy wszystkich substancji kompleksu B.

Witamina C dla koni

To witamina jest doskonale znana przez nas wszystkich, ale czy wiemy jakie ma znaczenie dla koni? Ludzie piją soki cytrusowe, aby uzyskać witaminę C, ale wątroba konia jest w stanie syntetyzować ten składnik odżywczy z glukozy. Przede wszystkim witamina ta jest bardzo silnym antyoksydantem który ochrania błony komórkowe konia przed działaniem wolnych rodników.

Dodatkowo wspomaga tworzenie kości i zębów, pomaga w wykorzystaniu witamin z grupy B, a także cholesterolu i glukozy oraz poprawia wchłanianie jelitowe żelaza. Ponadto jest związkiem niezbędnym w syntezie kolagenu i kilku aminokwasów (proliny i lizyny).

Dla większości gatunków, w tym koni, witamina C nie musi być codziennie pobierana z diety i tak naprawdę nie ma wykazanego zapotrzebowania żywieniowego na tę witaminę dla koni. Niemniej jednak konie starsze oraz te, które były chore lub zestresowane, mogą skorzystać z nieco większej dawki witaminy C w diecie.

Niebezpieczeństwo przedawkowania jest niewielkie, ponieważ witamina ta jest słabo wchłaniana z przewodu pokarmowego, a nadmiar jest wydalany z moczem.

Witamina D dla koni

Często nazywana słoneczną witaminą. Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą wytwarzaną w skórze, gdy konie są wystawione na działanie promieni słonecznych. Występuje również w sianie, ale zmniejsza się w miarę przechowywania siana. Jest ważna dla prawidłowego rozwoju kośćca młodych koni oraz pomaga regulować poziom wapnia i fosforu u dojrzałych zwierząt.

Ma to wpływ na zwiększenie wchłaniania zarówno wapnia, jak i fosforu z układu pokarmowego. Zbyt mała ilość witaminy D prowadzi do deformacji kości, natomiast nadmierna suplementacja może powodować sztywność stawów i mięśni, odkładanie się wapnia w narządach wewnętrznych konia, a nawet śmierć.

Witamina E dla koni

Witamina E to grupa organicznych związków chemicznych, w skład której wchodzą tokoferole i tokotrienole. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Ma znaczący wpływ przy regeneracji mięśni.

Podobnie jak witaminy A i D, witamina E jest obecna w trawie i świeżym sianie, ale jej poziom spada wraz ze starzeniem się siana. Siano z lucerny jest lepszym jej źródłem niż siano z trawy. Ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina ma ważne właściwości przeciwutleniające, a także wspiera zdrowe funkcje układu nerwowego, odpornościowego i rozrodczego konia.

Konie, które nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy E, mogą wykazywać drżenie mięśni, osłabienie i atrofię. Choroba neuronu ruchowego koni, czyli EMND, jest spowodowana niedoborem witaminy E i charakteryzuje się utratą właściwego napięcia mięśniowego.

Badania wykazują, że konie tolerują wysoki poziom tej witaminy w organizmie.

Witamina K dla koni

Potrzebna do prawidłowego krzepnięcia krwi, witamina K jest wytwarzana w jelicie grubym konia i jest również spożywana wraz z sianem. W normalnych warunkach rzadko zdarza się, aby koń miał niedobór, ale infekcje jelitowe, które zakłócają populację bakterii jelitowych, mogą upośledzać produkcję witaminy K.

Utrzymywanie koni na pastwiskach bogatych w słodką koniczynę może również prowadzić do niskiego poziomu witaminy K, wywołując objawy takie jak wewnętrzne krwawienie, bladość błon śluzowych i nieregularne bicie serca


Witaminy dla konia - sprawdź nasze propozycje

W ofercie sklepu VetFactory oferujemy szeroką gamę witamin dla koni rekomendowanych przez lekarzy weterynarii. Dla koni, których dieta oparta jest na owsie i słabej jakości sianie najczęściej polecanym będą kompleksy witaminowo-mineralne jak TRM Speedxcell czy NAF General Purpose Supplement.

W przypadku deficytu konkretnych witamin dla konia lub przy szczególnych wskazaniach lekarza weterynarii podaje się koniom suplementy bogate w konkretny rodzaj witamin: Dietetycy z VetFactory z chęcią służą fachowym doradztwem przy wyborze właściwej diety i witaminy dla konia. Zapraszamy!
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 33 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-28
ok
2024-06-23
Super polecam
pixel