Zapalenie pęcherza u kota - co oznacza i jak wybrać najlepszą formę leczenia?
Czym jest idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota?
Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów (tzw. FIC – Feline Idiopathic Cystitis) to schorzenie, którego przyczyną są najczęściej czynniki stresowe lub psychologiczne, przy jednoczesnym braku infekcji bakteryjnej. Koty, szczególnie te, które mieszkają wyłącznie w domu, są najbardziej narażone na stres wynikający z braku możliwości realizacji swoich naturalnych instynktów. Samotność , zmiany w otoczeniu, często prowadzą właśnie do problemów z pęcherzem.
Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u kota?
Najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza:
- stres - koty mogą reagować na zmianę środowiska, przeprowadzkę, nowego domownika czy inne zwierzę w domu, co powoduje u nich stres,
- brak ruchu i niewłaściwa dieta - brak odpowiedniej ilości ruchu i niskiej jakości karma sprzyjają powstawaniu kryształów w moczu które powodują zapalenie pęcherza,
- odwodnienie - koty często nie piją wystarczającej ilości wody przez co ich mocz staje się skoncentrowany co powoduje problemy z pęcherzem,
- infekcje bakteryjne -chociaż są bardzo rzadkie, również mogą prowadzić do zapalenia - zwłaszcza u starszych kotów.
Jak rozpoznać objawy zapalenia pęcherza?
Aby rozpoznać, że coś jest nie tak należy zwrócić uwagę na zachowanie kota, takie jak:
- częste oddawanie moczu - kot często podchodzi do kuwety, a jego próby oddania moczu są często bezskuteczne lub bolesne,
- krew w moczu - obecność krwi to niepokojący sygnał, który zawsze wymaga konsultacji z weterynarzem,
- zmiany w zachowaniu - kot staje się bardziej drażliwy i unikać kontaktu lub przeciwnie - może szukać pomocy,
- miauczenie podczas oddawania moczu - miauczenie podczas wizyt w kuwecie może świadczyć o bólu.
Diagnoza i leczenie zapalenia pęcherza u kota
Diagnozowanie zapalenia pęcherza u kota wymaga zazwyczaj badań, aby wykluczyć inne choroby. Głównie są to badania moczu, USG pęcherza oraz badania krwi. Gdy zapalenie ma charakter idiopatyczny, leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów i zapobieganiu nawrotom.
Jak wygląda leczenie zapalenia pęcherza?
- Podawanie mokrej karmy pomaga zwiększyć ilość płynów w diecie kota, obniża to ryzyko nawrotów.
- Podawanie preparatów wspierających zdrowie układu moczowego – rekomendujemy suplement - TRM Furinaid Plus, wzmacnia on błonę śluzową pęcherza, co zmniejsza ryzyko zapaleń.
- W zależności od nasilenia objawów, weterynarz może zalecić podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
- Tworzenie spokojnego środowiska, zapewnienie kotu aktywności i zabawy - zmniejszają stres.
Czy zapalenie pęcherza u kota można leczyć w domu?
Jeśli widzimy, że kot przejawia typowe objawy zapalenia pęcherza, konieczna jest wizyta u weterynarza. Jeśli problem ma łagodny przebieg lub jest nawracający, konsultacja z weterynarzem pozwoli na opracowanie planu opieki, który można realizować w domu. TRM Furinaid Plus może być stosowany regularnie w celu wsparcia zdrowia układu moczowego,
Profilaktyka zapalenia pęcherza u kota – jak zapobiegać problemom z układem moczowym?
Zachęcaj kota do picia - poustawiaj w domu kilka miseczek z wodą.
Odpowiednia dieta - mokra karma lub specjalistyczna dieta wspierająca układ moczowy zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni moczowych i kryształów.
Redukcja stresu - koty są bardzo wrażliwe na stres, który może przyczyniać się do zapalenia pęcherza. Stwórz kotu spokojne środowisko, zapewnij kryjówki, które wspierają jego poczucie bezpieczeństwa.
Suplementacja - preparaty, jak TRM Furinaid Plus, wzmacniają błonę śluzową pęcherza i pomagają zmniejszyć ryzyko nawrotów problemów z układem moczowym.
Higiena kuwety - dbaj o czystość kuwety, by kot chętnie z niej korzystał. Zaleca się także posiadanie większa ilości kuwet niż liczba kotów.
Regularnie badaj swojego kota u weterynarza i dbaj o profilaktykę - zmniejszy to ryzyko nawrotów zapalenia pęcherza, a Twój kot będzie zdrowszy i spokojniejszy.